F- Zero X Virtual Console Wii U – problemy ze sterowanie

Po zapoznaniu się z F-Zero GX na Gamecube nabrałem ochoty, żeby powrócić do poprzedniej odsłony z Nintendo 64. Korzystając z dobrodziejstw Virtual Console nabyłem ów tytuł.
Całość gładko i płynnie śmiga na Wii U. Graficznie już w czasach swojej premiery tytuł nie porażał szczegółami, ale wszystko było robione celem uzyskania maksymalnie płynnej rozgrywki. I mnie to odpowiada. Nawet wolę czasami taką surową oprawę graficzną. Czasem to dostaję oczopląsu od nadmiaru szczegółów. A tutaj kilka prostych płaszczyzn i można skupić się na trasie i wyścigu. W mojej ocenie wersje z Nintendo 64 i Gamecube’a plasują się na tym samym poziomie.
Jednak ogrywając wersję na Wii U miałem wrażenie, że sterowanie jest mało precyzyjne. Zacząłem szukać informacji w necie i faktycznie tuż po premierze w Virtual Console były podobno spore problemy ze sterowaniem. Ale wprowadzono poprawki i naprawiono ten błąd. Tak więc o co chodzi? Pamiętając jak ogrywałem wersję na Nintendo 64, dla porównania włączyłem sobie żeby przejechać kilka tras….. i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że są one znacznie łatwiejsze niż na Wii U. Zaś sam bolid płynnie daje się prowadzić i nie skacze od lewa na prawo po całej trasie – szok! Po bliższym przyjrzeniu się zauważyłem, że analog w Wii U Pro Controller wcale nie jest tak płynny i intuicyjny jak ten w padzie podłączony do Nintendo 64. Z ciekawości sprawdziłem jak wygląda sytuacja dla emulatora na PC. Podłączyłem stary pad Logitech i byłem zdruzgotany, grało mi się na nim najlepiej! 
Najchętniej dla gier z Wii U wróciłbym do pada z Gamecube gdzie analog plastycznie i miękko reaguje na wychylenie. Zaś ten z Wii U jakoś topornie i bez wyczucia…. Podobna sytuacja jest dla pozostałych gier w bibliotece Virtual Console. Dla dobrego zobrazowania problemu podam przykład gry Ocarina of Time. W wersji oryginalnej (a nawet tej na Gamecube dołączanej do The Wind Waker), postać porusza się płynnie i z wyczuciem. Analog ma dobrze rozłożone strefy przejściowe dzięki czemu z łatwością delikatnie wychylając gałkę to Link pójdzie powoli, bardziej wychylę to szybciej, a do końca to pobiegnie. Zaś w padach do Wii U (zarówno padlet jak i pro controller) bardzo wcześnie postać zacznie buec. To znaczy, że ta strefa dla maksymalnego wychylenia gałki jest już przy niewielkim jej idchyleniu. Tak więc powolny chód Linkiem łatwo wykonać na padzie do Nintendo 64, ale już nie jest to łatwe czy możliwe na pro controllerze. Ogólnie przekłada się to na mało płynne sterowanie. Osoby które grały w Zeldę na Nintendo 64 i włączą wersję w Virtual Console od razu powiedzą, że coś jest nie tak ze sterowaniem. Niestety.
Nie wiem dlaczego, ale ogólnie oceniając, to zarówno padlet jak i Pro Controller okazały się niezbyt dobrze wykonane w porównaniu z padem od Gamecube czy też wspomnianym padem firmy Logitech. Główną wadą jest gałka analogowa, która może sprawdza się w platformówkach, ale jest zbyt mało dokładna do wyścigów. Kolejną bolączką okazały się podstawowe guziki A i B. Po pewnym czasie wyraźnie czuć, że uległy wyrobieniu i są jakby wciśnięte i słabo reagują na palce. Ponadto te dwa guziki w Pro Controller są małe i czasem uciekają z pod palca. Zaś w Gamecube to duże i solidne guziki, które do tej pory dobrze się trzymają. Nawet porównując z padem od Nintendo 64 to tam żaden guzik nie wyrobił się tak bardzo jak te w Pro Controllerze czy padlecie po zaledwie roku używania. Tak teraz dopiero zauważam, że pad od Gamecube’a był najlepszym jaki do tej pory wydało Nintendo.
Szkoda, że pada z Gamecube nie można podłączyć do Wii U tak jak ma to miejsce z Wii (wyjątek do Super Smash Bros z dedykowanym padem od Gamecube’a). W sumie to nie widzę powodu dla którego stare kontrolery nie mogły by być kompatybilne z nowszymi konsolami.

@ Valoo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s