Ostatni weekend z Nintendo: luty 2020

Miałem tutaj coś napisać, ale początek roku jest baaardzo leniwy i w zasadzie nic z dużych tytułów nie pojawi się w najbliższym czasie. Poza tym dużo plotek, których nie ma sensu powtarzać po raz setny, a które wcale nie muszą się potwierdzić. W tym miesiącu będzie więcej gadania o niczym i około tematycznych wpisów. Zapraszam na autorski przegląd tego co mnie zainteresowało w mijającym drugim miesiącu 2020 roku.

Premiera Kunai

W lutym premierę miała zrealizowana w zgrabnym stylu pixel art platformówka. Najprościej można ją scharakteryzować jako szybką grę akcji stylizowaną na metroidvanie. Wydawcą jest The Arcade Crew.

Obejrzyjcie sami i sprawdźcie czy Was też ta pozycja zainteresuje.

 

System Shock 3

Co prawda ten tytuł nie jest w planach wydawniczych na Switch. Ale co gorsza może nie być w żadnych planach wydawniczych na jakikolwiek sprzęt. Plotki głoszą, że zawieszone lub już zostały anulowane prace nad tą grą. W zasadzie nie znam i nigdy nie grałem w System Shock. Ale z tego co wiem to kultowa i przełomowa seria w swoim gatunku. I niestety tak jak Half-Life doczekał się tylko dwóch części. A nie czekaj, jest szykowana kontynuacja Half-Life Alynx! Swoją drogą albo ja mało się tym interesuje albo dość cicho zapowiedzieli ten tytuł. Ta gra to przełom w strzelankach, kreująca nowy gatunek i standardy. Mówisz Half-Life i myślisz o konkretnym klimacie rozgrywki. Super że robią tego Alynx. Szkoda, że po tak długim okresie czekania, gdzie ten czas robi swoje, ludzie zapominają i z czasem już im wszystko jedno i rezygnują z czekania. I nagle tak ni z tego i ni z owego wyskakuje Alynx…czy coś się zmieniło, czy komuś nagle zaczęło zależeć na tej serii gier???

Co się wiec dzieje z System Shock 3? Co się dzieje z tym rynkiem, że tytuł który jest znakiem jakości jest traktowany jak trzeciorzędny projekt. Zapowiadają, chwalą i znowu zapowiadają, po czym nagle jak by to był pusty papierowy kubek po kawie wyrzucają do kosza. I nie jest to sytuacja odosobniona. Patrz Metroid 4, gdzie sytuację ratuje tylko zdrowy rozsądek i przekazanie prac w inne ręce innego studia które nie zawala sprawy. Mam nadzieję… Ale taki restart prac kosztuje. Tak jak kosztuje wyrobienie sobie wysokiej jakości gier. Osobiście wolę wydać więcej na grę i dłużej poczekać, ale wiedzieć że dostanę produkt z górnej półki. Jeszcze N trzyma się polityki jakości i stara się (chociaż nie zawsze) utrzymać to zaufanie do klienta. Wiem, że gry od nich są dopracowane na maksa. I dlatego prace nad Metroid 4 zaczęli od nowa, a nie skasowali projektu i koniec!

Wielka szkoda, że takie ambitne projekty jak System Shock 3 są kasowane, zaś popierdółki na mobile i inne bzdety za 30 zl zarabiają krocie, bo robione są ze sprawdzonymi schematami. Teraz to norma, że oryginalny i świeży tytuł wyjdzie raz do roku od przypadku. Kiedyś gdy sprzęty były słabsze, możliwości techniczne gorsze, to twórcy kombinowali i starali się wymyślić ciekawy i oryginalny pomysł na rozgrywkę. A teraz w koło to samo i nic nowego. Gdzie gry tak nietypowe jak Heroes of Might and Magic, Worms Armagedon, Super Mario Paper, Faraon, Dungeon Keeper, Wario Land 4…i inne.

Trochę plotek o Metroid 4

Prace nad Metroid Prime 4 trwają. Jakiś czas temu zostały one zupełnie rozpoczęte od nowa, bo efekt dotychczasowych prac był niezadowalający. Nie ma co się łudzić, że otrzymamy ten tytuł za rok czy dwa… Plotek jednak nie ubywa. W ostatnim czasie, każda nowa osoba zatrudniona w Retro Studios, prawdopodobnie będzie wspierała rozwój tej gry. Aktualnie do zespołu dołączył Jhony Ljungstedt, który  pracował przy Mirror’s Edge oraz  Battlefield.

Kolejnym znanym nazwiskiem jest Mark Capers,który wcześniej pracował nad New Super Lucky’s Tale. James Beech pracujący nad Crysis 3 i DC Universe Online. Następni to główny projektant Donkey Kong Country: Tropical Freeze, Stephenem Dupree oraz Kyle Hefley czyli projektant modeli do Halo.

Daemon X Machina na PC

Tytuł przestaje być exclusivem na Switch i przechodzi na PC. Autorzy zadbali o poprawę oprawy graficznej. Na potrzeby konwersji opracowali tekstury wysokiej rozdzielczości, antyaliasing, i płynna animacja na poziomie do 200 fps (30, 60, 12, 144 i 200 fps). Po problemach z płynnością gry na Switch, gracze otrzymają wersję znacznie ładniejsza i działającą płynnie.

Gry na Switch, które NIE wspierają zapisów w chmurze

Polecam zapoznać się z artykułem na NintendoLife dotyczącym gier na Swict, które NIE wspierają zapisów w chmurze.

Ciekawostka o Banjo-Kazooie

W marcu ubiegłego roku krążyła historia o genezie imion postaci z gry Banjo-Kazooie z 1998 roku Nintendo 64.

Historia sugeruje, że imię Banjo było zaczerpnięte z instrumentu muzycznego o tej samej nazwie, a nazwa Kazooie została zainspirowana przez kazoo. Obie te postacie grały nawet na instrumentach, których nazwano w grze.

W tym czasie Gregg Mayles, który był projektantem gry i nadal jest w Rare do dziś, potwierdził, że inspiracja dla imienia Banjo była prawdziwa, ale nie był tak pewien co do Kazooie. Prawie rok później były pracownik Playtonic potwierdził te przypuszczenia:

During my travels the topic of Yooka-Laylee, a spiritual successor to Rare’s Banjo-Kazooie games, would naturally come up, since I worked on it. And during one such conversation, a revelation was uncovered. With the blog section of this site launched, I can finally document it.

Former Nintendo president Hiroshi Yamauchi has a grandson called – funnily enough – Banjo Yamauchi. His son is named Katsuhito Yamauchi, or ‘Katsuhi’ for short. When you combine these names you end up with ‘Banjo-Katsuhi’ – and it’s not a coincidence. I know, because the original game’s developers confirmed it.

Wojny konsolowe…

Przepychanek słownych i przechwałek ciąg dalszy. Najpierw prezes Nintendo, Shuntaro Furukawa, wyraził opinię, że ani PS5, ani Xbox Series X nie będą miały żadnego realnego wpływu na losy Switcha. Teraz szef Xbox, Phil Spencer, dodał swoje trzy grosze do tego, mówiąc, że Nintendo i Sony nie są firmami, które Microsoft chce pokonać w nadchodzącej wojnie:

When you talk about Nintendo and Sony, we have a ton of respect for them, but we see Amazon and Google as the main competitors going forward… That’s not to disrespect Nintendo and Sony, but the traditional gaming companies are somewhat out of position. I guess they could try to re-create Azure, but we’ve invested tens of billions of dollars in cloud over the years.

Microsoft, bardziej niż jego tradycyjni rywale, mocno bazuje na grach w chmurze, a oparty na platformie Azure projekt xCloud obiecuje zrewolucjonizować sposób, w jaki fani Xbox będą mieli dostęp do gier. Sony, również interesuje się grami w chmurze. Zaś  Nintendo jeszcze nie zanurzyło się w tą technologię.

Biorąc pod uwagę fakt, że Microsoft koncentruje się na grach w chmurze i inwestuje w platformę Azure, zrozumiałe jest, że Amazon i Google będą postrzegani jako kluczowi rywale, pomimo faktu, że żadna firma nie zrobiła jeszcze żadnego zamieszania wśród stałych graczy na „tradycyjnym” rynku gier video. Jeśli jednak gry w chmurze rozpoczną się w taki sam sposób, jak w przypadku strumieniowania muzyki i filmów, pole bitwy w przyszłości może wyglądać zupełnie inaczej. Jak będzie w istocie? Czy Sony i Nintendo z ich wiodącymi na rynku ekskluzywnymi grami i niezwykle popularnymi tytułami , naprawdę znajdzie dla siebie odbiorców?

Wydłużony cykl życia konsoli Nintendo Switch

Prezes Nintendo, Shuntaro Furukawa, stwierdził, że chociaż firma zastanawia się, jakie kroki podjąć w związku z przyszłym rozwojem konsoli, Switch będzie miał dłuższy niż standardowy cykl życia.

Przemawiając do inwestorów w japońskim pytaniu i odpowiedziach – które zostało przetłumaczone przez VGC – Furukawa powiedział:

The Nintendo Switch will soon have been on sale for three years. We feel it is a different kind of console than the ones we have previously released. In addition to the flagship Switch model, we also released the Nintendo Switch Lite which can only be played as a handheld. This allows the user to choose a console to fit their lifestyle.

We are also looking into the current market and feel there are many different ways to think about future console development. On the other hand, software is also very important. So in the short term, while the Nintendo Switch install base continues to expand, we must place a lot of focus on that. By placing our main focus on the Nintendo Switch, we feel we can have a very different (longer) hardware life cycle than previous Nintendo consoles.

Switch sprzedał się do tej pory w ilości 52 milionów egzemplarzy od momentu premiery w 2017 roku. I ma szanse stać się większym komercyjnym sukecesem od Wii, który osiągnął wynik 102,63 milionów egzemplarzy. Należy jednak pamiętać, że za czasów Wii, Nintendo miało jeszcze swoje przenośne konsole, które sprzedawały się nie gorzej. W chwili obecnej cała siła została przeniesiona na jedną konsolę. Czy więc uda się utrzymać tak duze zainteresowanie sprzętem przez kolejne lata…to zapewne wszystko zależy od gier jakie będzie otrzymywał Swicy.

The most important thing [for us] is whether we can maintain the momentum of Nintendo Switch. In addition to continuously introducing new software, we believe that it will be very important to continue our efforts to sell titles that we have released so far.

Rail shooter – Assault Chaingun KM

Fani strzelanek na szynach, zwłaszcza od Sega takich jak Virtua Cop, Ghost Squad i Gunblade NY, powinni zainteresować się Assault ChaingunS KM.

Pierwotnie gra była budowana dla systemu  iOS i Android. Konwersja na Switch wspierać będzie celowanie żyroskopem i rozgrywkę dla maksymalnie czterech graczy na jednej konsoli.

Premiera 20 lutego. Gameplay poniżej.

Super Mario Sunshine na Nintendo 64

Modder Kaze Emanuar wydał nowy mod dla Super Mario 64, który działa jako miniaturowa wersja Super Mario Sunshine z GameCube. Delfino Plaza wygląda i prezentuje się w stylu Super Mario 64. Może nie jest tak dopracowany jak oficjalna gra, ale tak właśnie mogło by wyglądać Sunshine na Nintendo 64. Piękna wersja. Zwiastun tego projektu poniżej.

Premiera Two Point Hospital na Switch

Z opóźnieniem na Switch trafia Two Point Hospital. W recenzjach zbiera pozytywne oceny. Z zalet najczęściej zwraca się uwagę na ciekawą rozgrywkę, intuicyjny interfejs i dodane do gry DLC, które ukazały się do tej pory.

DOOM 64 – cena

Zgodniez zapowiedziami, wersja DOOM 64 na Switch będzie kosztowała 3,99 £ (na stronie amerykańskiej Nintendo dostępna za 4,99 USD). Cena bardzo uczciwa.

Premiera Devil May Cry 3 Special Edition na Switch

Devil May Cry 3 pozostaje jedną z najlepszych gier akcji, jakie kiedykolwiek powstały. Dlatego też chętnie jest odświeżany i tym razem trafia w ręce użytkowników Switch. Nadal rozgrywka stoi na najwyższym poziomie. Do tego dodano nowy tryb Freestyle – który pozwala graczom zmieniać style walki w locie w dowolnym momencie akcji. Do tego wersja na Switch umożliwia grę w Bloody Palace w lokalnym mult.

Ta wersja na Switch powinna spodobać się wszystkim, którzy chcą skosztować diabelskich rozkoszy wszech czasów.

Hidden Gems w Nintendo Switch eShop

Polecam zapoznać się z ciekawym zestawieniem mało znanych, ale dobrych gier z eShop na Swich.

http://www.nintendolife.com/news/2020/02/feature_hidden_gems_on_nintendo_switch_eshop

Hotshot Racing

Hotshot Racing to wyraziste i barwne wyścigi w stylu drift z dużym naciskiem na tryb arcade. Gra ma działać płynnie w 60 kaltkach na sekundę zapewniając płynną rozgrywkę, Wygląda obiecująco.

Samurai Jack: Battle Through Time

Samurai Jack: Battle Through Time to trójwymiarowy hack-and-slash oparty na popularnej amerykańskiej serii animowanej, który rozgrywa się przed ostateczną walką Jacka z Aku – złym bytem, ​​który uwięził go w przyszłości.

Grafika 3D zachowuje styl seriali animowanych, a zespół twórców gry składa się z osób, które wcześniej pracowały nad seriami Ninja Gaiden i Dead or Alive.

Premiera latem 2020. Zwiastun poniżej

Golden Era – dokument

GoldenEye 007 to bez wątpienia jedna z najbardziej wpływowych gier wideo wszechczasów. Od czasu pojawienia się DOOM , spopularyzował gatunek na konsolach i dodał warstwy głębi, takie jak unikalne cele misji i niesamowite lokalne opcje gry wieloosobowej. Jest sprzedawany przez firmę i jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych gier N64, jakie kiedykolwiek stworzono.

Golden Era opowiada historię „jak ten przełomowy tytuł został stworzony przez niewielki, nieprzetestowany zespół i uwolniony od niczego niepodejrzewającej opinii publicznej” dzięki licznym wywiadom z Davidem Doakiem, Karlem Hiltonem, Steve Ellis i Grantem Kirkhope – wszyscy kto pracował nad grą – a także dziennikarze tacy jak Simon Parkin, Stuart Ashen, Dan Ryckert, Peer Schneider i dawny współpracownik Nintendo Life Martin Watts.

# # #

Z małym opóźnieniem publikuję ten przegląd, dlatego też już niebawem będę szykował kolejny marcowy wpis.

@ Valoo

4 comments

  1. Dzięki, lubię śledzić co tam się dzieje na rynku. Chociaż często wpis przygotowuję na ostatnią chwilę i potrafią wkraść się błędy 😉

  2. Sunshine na N64 wygląda prawie jak z GC, to kawał świetnej roboty. Nie jestem tylko pewien czy ten mod można włączyć na oryginalnej konsoli, czy tylko na emu na PC. Im więcej czasu mija od kiedy grałem w tą odsłonę na GC tym bardziej się przekonuję, że patent z tym plecakiem na wodę i cała mechanika rozgrywki były genialne…i aż szkoda, że jakoś do tego nie wracają. Chętnie bym sobaczył sequel 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s