Ostatni weekend z Nintendo: marzec 2020

W minionym miesiącu, było kilka naprawdę niespodziewanych zwrotów wydarzeń. Jednym z głośniejszych było odwołanie E3. Stało się. Ale w dobie Direct’ów, które Nintendo już od dłuższego czasu praktykuje, ominięcie tej imprezy nie było chyba aż tak dotkliwe. Cała nasza branża dużymi krokami zmierza do przejścia w formę cyfrową, czy to gier, usług, czy kontaktu z graczami.

Nintendo w tym miesiącu opublikowało Indie Direct z którego kilka pozycji jest interesujących. Poza tym wydarzyło się całkiem sporo jak na miesiąc gdzie premier nowych gier na Switch’a prawie brakuje. A przynajmniej ja nie znajduje interesujących dla mnie pozycji. Zapraszam więc do około growych nowinek i autorskiego przeglądu wydarzeń z marca 2020.

Współpraca LEGO z Nintendo

Można by rzec, że nareszcie doszło to współpracy Nintendo i LEGO. Bo to aż się prosiło, żeby te dwie firmy zajmujące się zabawkami nie wchodziły ze sobą we współpracę. Można było się co prawda tego spodziewać po ostatnich pomysłach w postaci Nintendo LABO, które łatwo przywodziło na myśl to co robi firma LEGO. Aktualnie w planach jest wydanie postaci Super Mario w formie klocków LEGO.

W ostatnim wywiadzie dla fanów LEGO The Brothers Brick, kierownik projektu w LEGO Creative Play Lab i kierownik ds. Projektowania cyfrowego w LEGO Super Mario – Jonathan Bennink – zostali zapytani, czy inne serie Nintendo mogą ostatecznie zostać przekształcone w zestawy LEGO.Co prawda nie zdradził żadnych szczegółów, ale  powiedział, że zespół LEGO jest otwarty na pomysły:

They [Nintendo] have a lot of very exciting IPs that we might do or might not do.

Poniżej krótka prezentacja

Jak na razie zapowiedziano jedynie postać Mario, ale kto wie czy w nie dalekiej przyszłości nie zobaczymy kolejnych znanych postaci z szerokiego wachlarza Nintendo.

E3 2020 oficjalnie zostało odwołane!

Organizator wydarzenia Entertainment Software Association wydał następujące oświadczenie potwierdzające wiadomości:

„After careful consultation with our member companies regarding the health and safety of everyone in our industry – our fans, our employees, our exhibitors and our longtime E3 partners – we have made the difficult decision to cancel E3 2020, scheduled for June 9-11 in Los Angeles.

Following increased and overwhelming concerns about the COVID-19 virus, we felt this was the best way to proceed during such an unprecedented global situation. We are very disappointed that we are unable to hold this event for our fans and supporters. But we know it’s the right decision based on the information we have today.

Our team will be reaching out directly to exhibitors and attendees with information about providing full refunds.

We are also exploring options with our members to coordinate an online experience to showcase industry announcements and news in June 2020.”

Do tego roku E3 działało nieprzerwanie od pierwszego show w 1995 roku. Plany E3 2021 są nadal realizowane, ale czy tegoroczne anulowanie i inne czynniki mogą sygnalizować koniec na dobre?

Nintendo zapowiada lepszą komunikację ze swoimi fanami

Odwołanie E3 stało się faktem. Nintendo ustosunkowało się do tej sytuacji. Oto odpowiedź udzielona GameSpot przez rzecznika Nintendo:

Nintendo supports the ESA’s decision to cancel this year’s E3 to help protect the health and safety of everyone in our industry–our fans, our employees, our exhibitors and our longtime E3 partners. We would like to express our concern and support for all those affected by the COVID-19 outbreak during this challenging time.

We”ll continue to be flexible and redirect our efforts to other ways of keeping our fans up to date about our activities and products. Because of the COVID-19 outbreak, large industry events may be untenable for the foreseeable future. But we are considering various ways to engage with our fans and will have more to share as the year continues.

Ostatnie zdanie pozostawia wiele do myślenia. Co prawda Nintendo przyzwyczaiło nas do sowich Direct’ów, które i tak odbywały się online, ale może dostaniemy coś jeszcze w podobnej formie co będzie rekompensatą za E3?

Nintendo wychodzi poza sferę gier…

Na początku roku prezes Nintendo Shuntaro Fukukawa mówił o tym, że firma wykracza poza swoją podstawową działalność związaną z platformami gier wideo. Ma to na celu zapoznanie nowych osób z produktami firmy Nintendo, które nie miały do tej pory z nimi styczności.

W bardzo podobnym tonie Shigeru Miyamoto wypowiada się w jednym z wywiadów dla Famitsu. Poniżej tłumaczenie na j. angielski (dzięki Oni Dino z Nintendo Everything):

We want to expand our video game characters to a variety of settings – not just in games, all while keeping their value. In other words, we’ll be collaborating with various other companies. If we’re able to accomplish that, we can create more opportunities for people to make contact with our characters on a much larger scale than usual.

Idąc tym tropem, warto zauważyć, że Nintendo ma duże plany prowadzenia parków rozrywki z pomocą Universal Parks & Resorts. Do tego dochodzi współpraca z Illumination, któreprzygotowuje film o Super Mario, a jego premiera planowana jest na 2022 rok. Widać więc wyraźnie, że włodarze firmy odważnie wychodzą poza skostniałe mury swojej siedziby i oby im to wyszło jak najlepiej.

MAR10 Day!

Od pewnego czasu Nintendo z rozmysłem prowadzi politykę promującą ich główną markę jaką jest postać Super Mario. Dlatego też co roku obchodzi święto tej postaci, które przypada 10 marca. Dlaczego akurat wtedy? W języku angielskim „MAR 10” wygląda bardzo podobnie jak MARIO, proste!

Miyamoto marzy o małym własnym projekcie

W ostatnich wywiadach odnaleźć można wiele ciekawych wypowiedzi Shigeru Miyamoto. Z twórcą Mario, Zeldy i Donkey Konga rozmawiał jeden z redaktorów Famitsu, którego wywiad został przetłumaczony na j. angielski:

Miyamoto: I often think in the back of my head that it’d be nice to work on a small project with a group of several people. But at this moment in time, I’ve got a lot of exciting things on my plate other than that… When that time comes, if I can somehow discover an inspiration that I haven’t had before, I’d really like to make that. Nowadays, if I say, ‚What do you think about making this?’ to those around me, they’re not very receptive. I know it’s going nowhere when they respond with, ‚Oh, huh. Interesting.’ (Laughs)

Możliwe, że niebawem poznamy kolejny oryginalny tytuł, jak to miało miejsce z serią Pikmin.

Nowy film dokumentalny o nieznanej historii EarthBound – „Mother to Earth”

Seria Mother, znana w Europie jako EarthBound jest jedną z tych serii, które pomimo wielkiego zaniedbania ze strony Nintendo, nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród fanów.

Seria ta miała i nadal ma spore problemy z przebiciem się na rynki zachodnie, które wynikają głównie z braku oficjalnej lokalizacji i tłumaczenia na języka angielski. Co prawda Mother 2 został zlokalizowany jako EarthBound na SNES w latach 90-tych, ale Nintendo odmówiło przeniesienia kontynuacji  w wersji na Game Boy Advance na zachód.

Dopiero niedawno, bo w roku 2015, wydany został EarthBound Beginnings, czyli odpowiednik pierwszej części Mother wydanej w japonii. Tytuł ten ukazał się w eShop na Wii U. Pierwotnie miała ukazać się w 1991 w postaci fizycznego nośnika, jednak została anulowana. Dopiero poźniej udało odnaleźć się prototypowy kartridż z grą.

Przygotowywany nowy film dokumentalny Mother to Earth ma rzucić nieco światła na ten prototyp, dlaczego został anulowany, jak został odnaleziony aż do nieoczekiwanego wydania Nintendo na wirtualną konsolę 25 lat po jej premierze.

Twórcy filmu rozmawiali z ludźmi, którzy pracowali nad lokalizacją w latach 90-tych, a także oddanymi fanami, kolekcjonerami i historykami, którzy poświęcili wiele godzin na dokumentowanie tego niezwykłego wydania i zachowanie jego historii dla przyszłych pokoleń .

 

Wii U otrzyma dwie gry w wersji fizycznej

O tym, że konsola Wii U nie jest wspierana przez Nintendo od premiery Switch’a, wie chyba każdy. Mimo to na ten sprzęt pojawiają się sporadycznie nowe tytuły i o dziwo wydawane są w wersji fizycznej. Jeżeli kogoś bardzo interesuje co to są za gry to odsyłam tutaj.

Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę na coś innego. Z całym szacunkiem dla wartości jakie te dwa tytuły prezentują, ale czy na prawdę nie było do tej pory, bardziej porządanych gier na Wii U? Z wypiekami na twarzy czekałem na wersję pudełkową Yooka-Laylee, A Hat in Time, Axiom Verge, czy wielu innych, które spokojnie można było tak wydać, dlaczego tego nie zrobiono, a zamiast tego dostajemy „dwie ostatnie gry na Wii U” !?

Miyamoto, wywiadów ciąg dalszy…

Rolę Shigeru Miyamoto w Nintendo można dzisiaj określić jako doraddzy kreatywnego, który podpowiada co i jak zrobić, co jest złe, a co dobre. Przekazując swoje pomysły i wiedzę następnemu pokoleniu projektantów gier, w rezultacie nie jest już tak zaangażowany w proces twórczy jak kiedyś.

Nie uczestniczy też w całkowitym przerabianiu pomysłów na daną grę, jak to miało miejsce z chociażby Star Fox Adventure.

Oto dokładnie, co miał do powiedzenia w najnowszym numerze Famitsu. Wywiad przetłuamczony dzięki Oni Dino z Nintendo Everything:

I might say something in the early stages of development like, “What if we didn’t do this?” Or “If you’re going to do that, then what about this?” But I no longer come in mid-development to completely rework things. I don’t “upend the tea table” just as a hobby or something, I only do so if I can see how the whole game will pan out.

By changing the structure of things when a game isn’t turning out right, I “upend the tea table” when I can see how things like the visuals and the merits of the game can change. If I can’t see a clear vision for the game, then that doesn’t mean something should be changed. After all, you can’t see all the key components unless you’re the director.

Jak podkreślono w tłumaczeniu, „upending the tea table” jest niesławnym zwrotem używanym do opisania sytuacji, kiedy Miyamoto włąza sie do projektu i radykalnie zmieni jego kierunek. Obecnie nadal ma wpływ na takie aspekty, jak elementy sterowania (powołując się na The Legend of Zelda: Breath of the Wild jako przykład), aby zapewnić, że są przyjazne dla użytkownika, a także fazy koncepcyjne rozwoju gry. Jednak on bardziej nakierowuje, a pozostałą rolę oddaje w ręce projektantów i ich wyobraźni.

 

Nowy mod łączący Super Mario 64 i Banjo-Kazooie

Modder Kaze Emanuar zasłynął z pięknie wykonanego odwzorowania Super Mario Sunshine w grze Super Mario 64. Tym razem umieszcza postać z Super Mario 64 w świecie Banjo-Kazooie. Trailer poniżej. W planach jest odtworzenie każdej z plansz.

Portable Nintendo 64

Użytkownik YouTube’a smackedsam udostępnił film pokazujący jego najnowszą konstrukcję – przenośną konsolę N64, która może odtwarzać wszystkie oryginalne kartridże. Obudowa została wydrukowana w drukarce 3D i standardowo zawiera slot na kratridż. Wystarczy włożyć grę i już!

Ja zamawiam już dla siebie jeden egzemplarz… 😉

Doom 64 zawiera dodatkowy rozdział

DOOM 64 doczekał się należytego potraktowania i trafił na najnowsze sprzęty. Przy okazji twórcy przygotowali dodatkowe etapy, które będą dostępne po zakończeniu standardowej rozgrywki.

Poniżej wypowiedź jednego z autorów James Haley:

On our end, persistent players will have the opportunity to unlock a new chapter in the Doomguy’s saga, taking place shortly after [Doom 64’s] original campaign concludes. The Mother Demon you defeated in that outing had a sister, and since you’ve been messing up Hell non-stop, she tries to get rid of you by sending you away. If you can make your way back and take revenge, you’ll be rewarded with a bit of lore that fans of both series, new and classic, should enjoy.

Delikatna kwestia filmów gier Nintendo na YouTube

Nintendo slynie ze swojej rygorystycznej polityki i obostrzeń dotyczących umieszczania live streamu ze swoich gier na YouTube.

Shigeru Miyamoto, niedawno podzielił się swoimi przemyśleniami na temat graczy przesyłających filmy z rozgrywki. Fragment pochodzi z wywiadu dla Famitsu (tłumaczonego dzięki BlackKite):

I think it’s good that there’s a variety of ways to enjoy things. In the ROM era, we preferred to have [customers] play for a long time with materials created with very miniscule memory without publicising them. At that time, it would be problematic if the whole game content were to be revealed. But it is now an era where customers that bought [the games] publish videos broadly, and I think that may pique interest about those games to other people who watch it. I think I would also watch walkthrough videos of [games] made by someone else. Honestly, I don’t want to watch my own [games], but if it’s made by someone else it should still be okay.

Jak widać, małymi krokami zmienia się ich polityka w tej kwestii.

Reggie Fils-Aimé dołącza do zarządu GameStop’s

Były prezes Nintendo of America Reggie Fils-Aimé został powołany do zarządu GameStop. Połączy siły z Billem Simonem i J.K. Symancyk. Simon pracował przez 30 lat na stanowiskach dyrektorskich w branży detalicznej, a Symancyk jest obecnym prezesem i dyrektorem naczelnym PetSmart.

Ich zadaniem będzie doprowadzenie do szczytowej formy GameStop, tak aby znowu stał się rentownym biznesem. Warto przypomnieć, że firma ogłosiła zamknięcie ponad 180 sklepów na całym świecie w 2019 roku.

Reggie opublikował wiadomość na Twitterze po ogłoszeniu:

The gaming industry needs a healthy and vibrant GameStop. I look forward to being a part of GameStop’s corporate board and helping to make this happen.

Hyrule Historia w wersji cyfrowej

Znana wszystkim fanom uniwersum The Legend of Zelda, książka opisująca całą serię, niebawem zostanie wydana w wersji cyfrowej.  Data premiery jest obecnie ustalona na 14 kwietnia 2020.

Team17 powracają do Worms’ów

Twórcy słynnych turowych gier strategicznych o walecznych robakach – Worms, zapowiedzieli na Twitterze nowe wydarzenie. Czy mowa tutaj o nowej grze? Nie wiadomo, ale z dużą pewnością można na to liczyć.

Warto także pamiętać, że w 2020 roku seria ta obchodzi swoje 25-lecie. Warto więc podkreślić tą wyjątkową datę.

Za kulisami filmu Super Mario

Super Mario otrzyma nowy film w 2022 roku, a prace nad jego realizacją zostały powierzone firmie  Illumination.

Sam twórca Mario, Shigeru Miyamoto, jest ściśle zaangażowany w proces produkcji. W wywiadzie dla Famitsu wyznaje, że zdał sobie sprawę, że może zaufać firmie Illumination w tym ważnym zadaniu. Miyamoto wyjaśnia, że ​​kluczowym momentem była rozmowa, kiedy Chris Meledandri, CEO firmy Illumination, ujawnił jedną z jego przeszłych porażek:

Miyamoto: When we started our partnership with Universal, I heard that the CEO of Illumination, Chris Meledandri, wanted to meet with me – he was also signed with Universal. So I met with him and talked. He brought things with him that I had mentioned in interviews in the past to say that our ways of thinking and doing things are one in the same.

Famitsu: He was very eager.

Miyamoto: I didn’t know what kind of angle he was getting at, but I’ll never forget when he talked to me about why he had failed before. That’s when I thought, “I think I can trust this guy.” That was right around the time I was considering movies, so we decided to have him do the animation for us when he said, “What do you say? Let’s make something together.” It took a really long time for things to come together, but we finally found our way.

Famitsu: What was Chris’s “failure” that he mentioned?

Miyamoto: Can’t say. (Laughs)

Biorąc pod uwagę porażkę poprzedniego filmu Super Mario z wczesnych lat 90-tych, łatwo zrozumieć, dlaczego Miyamoto jest tak ostrożny, jeśli chodzi o ponowne wprowadzenie swojego najsłynniejszego dzieła na duży ekran. Wydaje się jednak, że znalazł kogoś, komu może zaufać w tej pracy.

DuckTales: Remastered powraca do sklepów w wersji cyfrowej (także do Wii U eShop)

W sierpniu ubiegłego roku Capcom usunął DuckTales 2013: Remastered ze wszystkich cyfrowych witryn sklepowych, w tym eShop Wii U. Uważano, że ma to związek z licencją gry, ponieważ chodzi o postać Disneya, Scrooge McDuck.

Dzisiaj tytuł ten jest ponownie dostępny na nastepujących platformach: PlayStation 3, Xbox 360, Xbox One (dzięki kompatybilności wstecznej), Wii U i Steam.

Nic jak tylko czekać na wersję na Switch’a…

Hideki Kamiya chciałby zrealizować Viewtiful Joe 3

Hideki Kamiya powiedział fanom na PAX East 2020, aby wysłali e-mail do Capcom, jeśli chcieliby zobaczyć kontynuację konkretnej serii. Jedną z wymienionych gier był Viewtiful Joe, który został wydany po raz pierwszy na GameCube w 2003 roku, a w kolejnym roku otrzymał kontynuację.

W wywiadzie dla Nintendo Enthusiast, Hidekipodkreślał fakt, że chciałby zrealizować Viewtiful 3 i zakończyć trylogię. Jednak te decyzje nie należą do niego, a są zależne od Capcom.

Możliwe, że w czasach licznych powrotów do dawnych serii, te plany zostaną zrealizowane.

Twórca The Project AM2R pracuje jako projektant poziomów dla Moon Studios

Project AM2R (Another Remake Metroid 2) to fanowski remake gry Metroid II: Return of Samus. W 2016 kiedy ujrzał światło dzienne zyskał sobie wielkie uznanie wśród fanów. Niestety szybko projekt ten został zamknięty przez Nintendo. Pisałem o tym tutaj.

Dzięki temu remakowi, dzisiaj pracuje jako projektant poziomów do gry Ori and the Will of the Wisps.

Shadow Man Remastered na Switch’a

Nightdive Studios we współpracy z Valiant Entertainment, przygotowuje zremasterowaną wersję Shadow Man na Nintendo Switch. Docelowo premiera ma się odbyć w 2021 roku. Według CEO Nightdive, Stephena Kicka, celem jest zapewnienie dzisiejszym graczom wszystkich funkcji, których oczekują od nowoczesnego tytułu, przy jednoczesnym zachowaniu cech, które sprawiły, że kultowa postać ShadowMan’a i oryginalna gra były wyjątkowe.

Tytuł jest odświeżany za pomocą silnika KEX Nightdive, który wcześniej był używany przy takich tytułach jak System Shock: Enhanced Edition, Turok, Turok 2: Seeds of Evil, Blood: Fresh Supply i Forsaken Remastered.

Remaster obejmie także  wprowadzenie brakujących treści wyciętych z oryginalnej gry, udoskonaloną rozgrywkę, grafikę, audio, wsparcie pro controlera, efekty cząsteczek, antyaliasing i inne efekty postprocesowe, dynamiczne mapowanie cieni i dynamiczne oświetlenie.

Jest więc na co czekać.

Nintendo Indie World 17 marca 2020

Nareszcie coś ruszyło się z zapowiedziami gier na Switch. Co prawda w ramach segmentu Indie, ale jest kilka tytułów które warto śledzić. Poniżej cała prezentacja do obejrzenia, zaś poszczególne tytuły zostały opisane tutaj.

Dla mnie z przedstawionych pozycji najciekawszy wydał się The Last Campfire. Jest to produkcja autorów No Man’s Sky przygotowywano do wydania latem tego roku.

W Last Campfire opiwada o podróży, której celem jest rozpalenie ostatniego ogniska. Po drodze do tego celu przemierzymy bajkowe i malownicze tereny, rozległą pustynię, ruiny i inne pięknie zaprojektowane lokacje. Zwiastun poniżej.

Podsumowanie

W tym miesiącu zebrało się dość sporo różnego rodzaju materiałów. Z niewielkim opóźnieniem, ale jednak udało mi się to wszystko tutaj zamieścić. Dla osób które chciałyby przeczytać poprzednie wpisy, zapraszam tutaj.

@ Valoo

2 comments

  1. Mam wrażenie że w famitsu Miyamoto to główny komentator ehhe.
    Pixelheart po wydawaniu gier z JoshProd na Dreamcasta widzę podobne porty na WiiU chce dawać, np. Armed 7.

    Reggie nieco wtopił z tym wejściem w GameStop, nie dość że ten przybytek sam z siebie upadał to teraz z powodu korony chyba przekształci się w sklep online całkowicie jeśli chce coś zdziałać. Tylko jak wtedy będą skupować gry?

  2. Myślałem, że Reggie przejdzie na inne stanowisko w obrębie tej samej firmy, a on w ogóle zrezygnował z Nintendo…szkoda.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s