Hyundai Comboy 64

Premiera konsoli Nintendo 64 miała miejsce 23 czerwca 1996 roku w Japonii. Następnie kolejne regiony świata otrzymywały dostęp do tego sprzętu drogą oficjalną. W drugiej kolejności premiera odbyła się w Ameryce, gdzie sprzęt ten znalazł największą liczbę nabywców. A na końcu 1 marca 1997 roku w większości krajów Europy można było nabyć Nintendo 64. Mówię o większości krajów, bo co prawda Polska była poza zasięgiem oficjalnej dystrybucji, ale nawet w krajach Europy Zachodniej, tak duży kraj jak Francja musiał czekać aż do 1 września na swoją oficjalną premierę, kilka miesięcy po innych krajach Europy. W natłoku tych licznych dat i zapomnianych już premier, gdzie trudno dotrzeć do prawdziwych faktów, w skrawkach informacji przewija się taki dziwny twór jak Hyundai Comboy 64.

Comboy 64 to nietypowa historia dystrybucji konsoli Nintendo 64 w Korei Południowej. Nie udało mi się dotrzeć do informacji, kiedy dokładnie nastąpiła premiera tej konsoli na terenie Korei Południowej. Jednak wiadomo, że z powodu embarga handlowego nałożonego na Japonię, które to było utrzymane do roku 1998, firma Nintendo nie miała możliwości oficjalnie sprzedawać swoich produktów na terenie Korei Południowej. Dlatego też w dniu premiery w tym kraju konsola Nintendo 64 nie była oficjalnie dostępna. Jednak aby obejść te restrykcje, nawiązano współpracę z firmą Hyundai, która zajęła się sprzedażą konsoli na rynku Koreańskim. Przy czym zmianie uległa także nazwa konsoli, którą sprzedawano jako „Hyundai Comboy 64”. Poza nazwą i możliwością wyboru języka Koreańskiego, sprzęt nie wyróżniał się niczym szczególnym od swojej klasycznej wersji. Poza tym odpowiada regionowi NTSC oraz posiada możliwość odczytywania kartridży z Japonii.

moje_Nintendo_pl_Comboy64_06

Ta nietypowa sytuacja jednak nie trwała długo i zakaz importu został zniesiony w niedługim czasie po premierze konsoli. Na tej podstawie można też wnioskować, że premiera konsoli w Korei Południowej mogła się pokrywać z datą premiery w Japonii oryginalnego sprzętu. Trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje o tej konsoli, a tym bardziej o dokładnej dacie premiery. Co prawda jedna strona [4] podaje, że premiera odbyła się równo czasowo z premierą w Europie. Z drugiej zaś strony Koreańska strona Wikipedii utrzymuje, że premiera miała miejsce 19 lipca 1997 roku. Przyjmując tą datę, to do roku 1998 konsola Nintendo 64 na terenie Korei Południowej była sprzedawana pod nazwą Comboy 64 za pośrednictwem koreańskiej firmy Hyundai. W tym krótkim czasie wyprodukowano i przekazano na rynek około 5-10 tysięcy egzemplarzy. [1] Z tego też powodu model ten należy do jednych z najbardziej unikatowych w całej gamie różnych modeli konsoli Nintendo 64, a zarazem jest niebywale drogi. [3]

moje_Nintendo_pl_Comboy64_10

Nie, nie szukajcie go na eBay lub Amazon. Nie łatwo jest go znaleźć. Polecam krótką, ale ciekawą historię niedawno, bo w 2019 roku opisaną na łamach Consolevariations. Opowiada ona o wyprawie do Korei Południowej celem poszukiwania tej rzadkiej konsoli. Po długich poszukiwaniach, udało się znaleźć ów przedmiot w małym ukrytym sklepiku ze starym sprzętem. Jednak gdy zaproponowano kupno tej konsoli, oferując bardzo wysoką sumę, sprzedawca odmówił, twierdząc, że nie jest na sprzedaż. Bo z posiadaniem Comboy 64 w Korei wiąże się wielka duma i nie pozwoli, aby sprzęt ten opuścił kraj. [2] Poza taką barierą związaną z dumą, kolejną stanowi potencjalna cena. Wystarczy spojrzeć ile potrafi kosztować sam kontroler.

moje_Nintendo_pl_Comboy64_03moje_Nintendo_pl_Comboy64_05

Z innych ciekawych faktów, to do tego modelu konsoli wyprodukowano kontrolery tylko w dwóch kolorach – szary i czerwony.

moje_Nintendo_pl_Comboy64_09

Przy okazji udało mi się zapoznać z datami premiery konsoli Nintendo 64 w różnych regionach świata [4]

 • Japonia 23 czerwca 1996
 • USA 29 września 1996 roku
 • Europa i Australia 1 marca 1997
 • Korea Południowa 1 marca 1996 [4] lub 19 lipca 1997 [5] (Hyundai Comboy 64)
 • Francja 1 września 1997
 • Brazylia 10 grudnia 1997
 • Indie grudzień 2000
 • Chiny 17 listopada 2003 (iQue Player)

W swoich poszukiwaniach zaglądałem także do książki Nintendo 64 Anthology, ta jednak nie dała mi satysfakcjonujących odpowiedzi na poszukiwane pytania. Źródła z których czerpałem informację:
[1] https://consolevariations.com/variation/console/n64-hyundai-comboy
[2] https://consolevariations.com/blog/hunting-the-hyundai-comboy-in-korea
[3] retroasia.com/products/comboy-64-system
[4] https://nintendo.fandom.com/wiki/Nintendo_64
[5] https://ko.wikipedia.org/wiki/%EB%8B%8C%ED%85%90%EB%8F%84_64

Przedstawione powyżej zdjęcia tego unikatowego sprzętu pochodzą z aukcji w internecie lub prywatnych stron. Polecam także stronę RetroAsia jako źródło świetnych zdjęć rzadkich i unikalnych konsol.

@ Valoo

3 comments

 1. Niesamowite jak ludzie potrafią płacić spore pieniądze tylko za zmianę kosmetyczne. Ale czego nie zrobi się, aby powiększyć kolekcje 😀

 2. Kwoty są zawrotnie wysokie. Ale dla mnie znacznie ciekawsza okazała się sama historia tego modelu konsoli. Wcześniej nigdy o tym nie słyszałem.
  Ogólnie azjatycki rynek jest specyficzny, bo gry z Nintendo 64 w Chinach były dystrybuowane na urządzenie o nazwie iQue Player.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s